Tematyka
Wprowadzenie
Drodzy uczestnicy kursu,
Kurs „Jak założyć własną firmę?” zawiera praktyczne porady i wskazówki dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą i samodzielnie ją prowadzić. Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:
- zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
- notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia);
- zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.
Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt.: „Jak skonsumować kurs on-line?”.
Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.
Owocnej nauki!
Zespół Akademii PARP0h 50m
Rozdział 1. Zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej
Masz już pomysł na własny biznes? A może nie masz jeszcze pomysłu, ale wiesz, że chcesz mieć „coś” swojego. W pierwszym rozdziale zastanowimy się, skąd wziąć pomysł na własny biznes i pieniądze na jego urzeczywistnienie. Dodamy do tego jeszcze prawa i obowiązki przyszłego przedsiębiorcy żebyście mogli rozważyć wszystkie zalety i wady prowadzenia własnej działalności.
Szczegółowe informacje na temat pozyskiwania kapitału znajdziesz w kursie „Pozyskiwanie kapitału na działalność MŚP”.
A jeśli interesuje Cię pozyskanie kapitału z Funduszy Europejskich weź udział w kursie „ABC Funduszy Europejskich”.
0h 20m
Rozdział 2. Opracowanie własnego modelu biznesowego
Sam pomysł to dopiero początek. Im lepiej opracujecie swój model biznesowy, tym łatwiej poradzicie sobie później z wyzwaniami w prowadzeniu działalności. Przyda się Wam do tego dobry biznesplan. W tym rozdziale przyjrzycie się mocnym i słabym stronom – swoim i Waszej konkurencji.
Praktyczne porady i wskazówki na temat tworzenia biznesplanu znajdziesz w kursie „Biznesplan”.
0h 30m
Rozdział 3. Kreowanie wizerunku firmy
Nazwa firmy, jej logo czy użyty w reklamie slogan potrafią w ciągu kilku sekund wpłynąć na reakcje odbiorców i ukształtować ich opinie. Wszystkie te elementy warto przemyśleć jeszcze przed założeniem firmy. W tym rozdziale będziecie mieli do tego wiele okazji. Określicie swoją strategię wizerunkową i działania, które podejmiecie, by osiągnąć pożądany wizerunek firmy.
Doskonałym uzupełnieniem Twojej wiedzy z dziedziny własności przemysłowej będzie kurs „Ochrona własności przemysłowej w MŚP”.
Szczegółowe informacje na temat marketingu internetowego znajdziesz w kursach Akademii PARP „Komunikacja marketingowa”; „Media społecznościowe w biznesie”; „Media społecznościowe – kurs zaawansowany”.
0h 25m
Rozdział 4. Rozpoczęcie działalności gospodarczej
Gdy macie już dobry plan i wiecie, jak chcecie się pozycjonować na rynku, możecie przystępować do działania. W tym rozdziale zastanowicie się, jaka forma prawna będzie najlepsza dla Waszej działalności. Dowiecie się też, jak – krok po kroku – zarejestrować swoją firmę. Poznacie składki, jakie musicie odprowadzać jako przedsiębiorcy, oraz przypadki, w których przysługuje Wam tzw. mały ZUS.
Więcej praktycznych porad i wskazówek o spółce z o.o. znajdziesz w kursie „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z o spółce akcyjnej w kursie „Spółka akcyjna”.
0h 30m
Rozdział 5. Formy opodatkowania
Jako przedsiębiorcy będziecie płacić podatek dochodowy. W tym rozdziale dowiecie się, jakie są Wasze możliwości wyboru w tym zakresie. Zrozumiecie, na czym polega progresja podatkowa, i będziecie w stanie ocenić, jaki rodzaj opodatkowania jest najkorzystniejszy dla Waszej działalności.
0h 30m
Rozdział 6. Podatek VAT i inne podatki
Czy każdy przedsiębiorca musi płacić podatek VAT? Co zrobić w sytuacji, gdy mamy taki wybór? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z podatkiem VAT znajdziecie w tym rozdziale. Dowiecie się, jak rozliczać VAT i jakie są obowiązki podatnika VAT.
Szczegółowe informacje na temat rozliczania podatku VAT i związanej z tym sprawozdawczości znajdziesz w kursie „Podatek VAT w MŚP”.
0h 30m
Rozdział 7. Podstawy rachunkowości
W kolejnym, siódmym rozdziale zajmiemy się aspektem rachunkowości w firmie. Dowiecie się z niego między innymi, co można uznać za koszty i kiedy powstają przychody w firmie. Wyjaśnimy, czym są koszty kapitałowe i koszty uzyskania przychodu. Będziecie umieli wystawić poprawą fakturę oraz prawidłowo prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Omówimy temat karty podatkowej i pokażemy, jak obliczać należny podatek. Na koniec zajmiemy się ryczałtem ewidencjonowanym i wyliczaniem jego wysokości.Doskonałym uzupełnieniem wiedzy na temat PKPiR będzie kurs „Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów”.
Więcej o rachunkowości w firmie dowiesz się z kursu„Finanse MŚP dla niefinansistów”.
0h 30m
Rozdział 8. Zatrudnianie pracowników
Gdy będziecie rozwijać swoją firmę, w pewnym momencie staniecie przed decyzją o zatrudnieniu pracowników. Jaka będzie najodpowiedniejsza forma zatrudnienia? Czy potrzebujecie stałego wsparcia, pomocy sezonowej lub większej liczby rąk do pracy przy konkretnym projekcie? W tym rozdziale przeanalizujemy każdy z tych przypadków. Będziecie w stanie wybrać odpowiednią formę zatrudnienia swoich pracowników, a gdy się na nią zdecydujecie.
Więcej szczegółowych informacji o poszukiwaniu, zatrudnianiu i wdrażaniu nowego pracownika znajdziesz w kursie „Zatrudnianie pierwszego pracownika”.
Certyfikat
Certyfikat będzie dostępny po ukończeniu wszystkich lekcji i testów oraz po ocenieniu kursu. Sprawdź, czy oceniłeś kurs – kliknij tutaj.