Tematyka

  • Wprowadzenie

    Drodzy uczestnicy,

    kurs „Podstawy rachunkowości – kurs II stopnia” zawiera podstawowe informacje dotyczące rachunkowości w takich podmiotach gospodarczych jak: spółki z o.o., spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjnej.

    UWAGA! Kurs skierowany jest do osób posiadających podstawową wiedzę z obszaru finansów. Wszystkie osoby chcące wyciągnąć z kursu jak najwięcej wiedzy zapraszamy do skorzystania z kursu na poziomie podstawowym: „Finanse MŚP dla niefinansistów”

    Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:

    1. Zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
    2. Notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia).
    3. Zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.

    Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt. „Jak skonsumować kurs on-line”.

    Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.

    Owocnej nauki!
    Zespół Akademii PARP


    • Rozdział 1. Wprowadzenie do rachunkowości

      Rozdział jest wstępem do problematyki rachunkowości, dzięki czemu poznasz podstawowe pojęcia z zakresu rachunkowości i finansów. Obrazuje wprowadzenie do zagadnień księgowych, dzięki czemu poznasz istotę i cel rachunkowości w MŚP. Atutem rozdziału są wzory druków i dowodów księgowych będące w obrocie gospodarczym oraz praktyczne ćwiczenia doskonalące umiejętności i weryfikujące zdobytą wiedzę.

      Jednym z narzędzi rachunkowości jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. Wszystkie informacje dotyczące obowiązku jej prowadzenia znajdziesz w naszym kursie pt. „Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów”.

      Lekcja 1.1. Klasyfikacja rachunkowości
      Lekcja 1.2. Bilans
      • Rozdział 2. Zakładowy plan kont

        Rozdział drugi w całości poświęcony jest ujednoliceniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności związanych z funkcjonowaniem kont księgowych i ewidencjonowaniem przy ich użyciu operacji gospodarczych. Podczas lekcji zdobędziesz praktyczne umiejętności związane z funkcjonowaniem kont bilansowych i wynikowych, co bezpośrednio przełoży się na wskazywanie różnic pomiędzy tymi narzędziami.

        Realizując lekcje w Rozdziale 2 dowiesz się jak w praktyce stosować poznane w poprzednim rozdziale zasady rachunkowości.

        Lekcja 2.1. Konto księgowe
        Lekcja 2.2. Konta wynikowe
        • Rozdział 3. Wybrane problemy rachunkowości finansowej

          Rozdział poświęcony jest wybranym problemom ewidencyjnym w rachunkowości finansowej. Podczas realizacji rozdziału poznasz zasady funkcjonowania i ewidencjonowania podstawowych kont w rachunkowości. Utrwalisz wiedzę z zakresu zasady podwójnego zapisu oraz korespondencji kont.

          Lekcja 3.1. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne
          Lekcja 3.2. Środki pieniężne i kredyty bankowe
          Lekcja 3.3. Rozrachunki i roszczenia
          Lekcja 3.4. Materiały i towary
          • Rozdział 4. Klasyfikacja i ewidencja kosztów

            Koszty to nieodzowny składnik prowadzonej firmy niezależnie od formy prawnej czy rodzaju działalności gospodarczej. Z tego rozdziału dowiesz się, dlaczego występują różnice w ewidencjonowaniu ponoszonych kosztów w ramach poszczególnych układów kosztów. Poznasz funkcjonowanie konta Rozliczenie międzyokresowe kosztów, które odgrywa bardzo istotną rolę w rachunkowości.

            Lekcja 4.1. Pojęcie i układy ewidencyjne kosztów
            Lekcja 4.2. Rozliczenia międzyokresowe kosztów
            • Rozdział 5. Ustalanie i podział wyniku finansowego

              Ustalanie wyniku finansowego jest końcowym etapem rozliczeń księgowych w ramach roku obrotowego. Aby ustalić wynik finansowy musisz poznać istotę pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych oraz przychodów i kosztów z działalności finansowej. Dzięki informacjom zawartym w tym rozdziale będziesz potrafił wskazać różnice pomiędzy poszczególnymi elementami wyniku finansowego.

              Lekcja 5.1. Pozostałe koszty i pozostałe przychody operacyjne
              Lekcja 5.2. Przychody i koszty z operacji finansowych
              Lekcja 5.3. Wynik finansowy i jego podział