Tematyka
Wprowadzenie
Drodzy uczestnicy kursu,
Kurs „Pozyskiwanie kapitału na działalność MŚP” zawiera praktyczne porady i wskazówki dla osób planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes.Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:
- zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
- notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia);
- zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.
Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt.: „Jak skonsumować kurs on-line”.
Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.
Owocnej nauki!
Zespół Akademii PARP1h 30m
Rozdział 1: Co to jest kapitał?
Kapitał własny jest jednym z dwóch źródeł finansowania majątku przedsiębiorcy. Może być wniesiony zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej (maszyny, budynki, grunty, patenty itp). W niektórych przypadkach istnieją wymogi co do minimalnych wysokości i struktury kapitałów.
Jednym z celów przedsiębiorstwa jest pomnażanie majątku i osiąganie zysków. Przedsiębiorca może wypłacić je, np. w formie dywidendy lub zatrzymać w firmie jako dodatkowy kapitał do rozwoju przedsiębiorstwa.
2h 0m
Rozdział 2: Finansowanie przez zobowiązania, cz. 1
Każdy przedsiębiorca staje przed dylematem, jak sfinansować swoją działalność gospodarczą. Jedną z najbardziej popularnych form finansowania jest kredyt lub pożyczka bankowa. Niektóre firmy decydują się też na emisję obligacji. Popularność zyskuje również umiejscowienie działalności w specjalnych strefach ekonomicznych, co oznacza znaczne oszczędności podatkowe, a także korzystanie z dotacji. Leasing, z kolei, umożliwia szybszy zakup aktywów trwałych, co również wspomaga szybszy rozwój.
1h 30m
Rozdział 3: Finansowanie przez zobowiązania, cz. 2
Przedsiębiorcy, w celu finansowania majątku mogą podjąć różne działania. Należy do nich między innymi faktoring, który choć jest kosztowny, to pozwala przedsiębiorstwu zachować bieżącą płynność, a także przenieść ciężar zarządzania portfelem należności i windykacji na faktora. Zarządzając bieżącą płynnością przedsiębiorca korzysta z kredytu kupieckiego, który jest najtańszą krótkoterminową formą finansowania. Uważny przedsiębiorca monitoruje także na bieżąco różne wskaźniki, takie jak poziomy reguł bilansowej, finansowej i bankowej, a także czujnie analizuje poziomy struktury finansowania (widoczne zwłaszcza w poziomie dźwigni finansowej).
Certyfikat
Certyfikat będzie dostępny po ukończeniu wszystkich lekcji i testów oraz po ocenieniu kursu. Sprawdź, czy oceniłeś kurs – kliknij tutaj.