Tematyka
Wprowadzenie
Drodzy uczestnicy kursu,
kurs „Ubezpieczenie społeczne w MŚP” zawiera praktyczne porady i wskazówki z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych dla osób planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes.Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:
- Zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
- Notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia).
- Zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.
Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt. „Jak skonsumować kurs on-line”.
Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.
Owocnej nauki!
Zespół Akademii PARP1h 0m
Rozdział 1. Zasady podlegania ubezpieczeniom
System zabezpieczenia społecznego jest ważnym elementem każdej gospodarki. Wpływa nie tylko na samych obywateli, ale także na podmioty gospodarcze działające w danym kraju. Ustalone zasady osiągania korzyści z tego systemu łączą się z kosztami, które muszą ponosić przedsiębiorcy i ubezpieczeni. Środki, które przeznaczane są na emerytury, renty i inne wypłaty pochodzą ze składek, które opłacają zatrudnieni i ich pracodawcy. Ważnym elementem dla każdego przedsiębiorstwa jest znajomość zasad naliczania składek i ustalania ich wysokości, co pomaga przedsiębiorcom lepiej zarządzać pieniędzmi.
1h 15m
Rozdział 2. Optymalizacja składkowa
Naliczanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie zawsze jest obowiązkowe dla wszystkich ubezpieczonych i od wszystkich przychodów. Kluczową wiedzą w tym zakresie wykazują się przedsiębiorcy, którzy znają przepisy dotyczące zwolnień składkowo-podatkowych oraz rozróżniają poszczególne tytuły do podlegania ubezpieczeniom przez pracowników i osoby niebędące pracownikami. Ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest optymalizacja składkowa, która pozwala osiągać korzyści finansowe przy ustalaniu kosztów pracy zatrudnianych osób.
1h 45m
Rozdział 3. Świadczenia przysługujące ubezpieczonym
Ubezpieczeni nabywają prawo do różnych świadczeń z tytułu opłacania składek na poszczególne ubezpieczenia. Rodzaje tych świadczeń, ich wysokość i zasady rozliczania to ważne informacje nie tylko dla samych ubezpieczonych, ale także dla zatrudniających ich pracodawców i zleceniodawców. Będąc płatnikami składek zakłady pracy czasami mają prawo do wypłacania zasiłków w imieniu ZUS. Z kolei przedsiębiorcy wypłatę świadczeń otrzymują bezpośrednio z ZUS i dla nich ważne jest, by wiedzieli, jakie składki służą nabyciu prawa do zasiłków na okoliczność braku możliwości wykonywania pracy z powodu choroby czy też macierzyństwa.
1h 0m
Rozdział 4. Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, swoją uwagę muszą koncentrować nie tylko na realizacji planów biznesowych, ale także na obowiązkach, jakie ciążą na nich z tytułu zatrudniania osób do pracy. Wypłacanie wynagrodzenia to nie tylko naliczanie poprawnej wartości do wypłaty dla osób zatrudnionych, ale także odprowadzanie składek do ZUS i pobieranie zaliczki na podatek, przygotowywanie odpowiednich sprawozdań i rozliczeń. Każdy przedsiębiorca powinien znać zależności pomiędzy kosztem pracy, a kwotą do wypłaty, by nie tylko nie zaniedbywać obowiązków wobec instytucji publiczno-prawnych, ale także wynagradzać pracowników zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Certyfikat
Certyfikat będzie dostępny po ukończeniu wszystkich lekcji i testów oraz po ocenieniu kursu. Sprawdź, czy oceniłeś kurs – kliknij tutaj.