Tematyka
Wprowadzenie
Drodzy uczestnicy kursu,
kurs „Analiza sprawozdań finansowych” zawiera aktualne, podstawowe informacje dotyczące kolejnych czynności jakie należy wykonać podczas weryfikacji sprawozdań finansowych. Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:
- Zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
- Notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia).
- Zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.
Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt.: „Jak skonsumować kurs on-line?”.
Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.
Owocnej nauki!
Zespół Akademii PARP2h 0m
Rozdział 1. Z czego składa się sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe jest raportem finansowym sporządzanym na koniec każdego roku obrotowego. Zazwyczaj składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz dodatkowych informacji i objaśnień, jednak niektóre podmioty gospodarcze muszą rozszerzyć je o rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.
Niektóre jednostki sporządzają dodatkowo sprawozdania z działalności z danymi na temat perspektyw działalności spółki.
1h 40m
Rozdział 2. Analiza pozioma i pionowa bilansu i rachunku zysków i strat, a także analiza rachunku przepływów pieniężnych i zestawienia zmian w kapitale własnym
Analiza sprawozdania finansowego jest ważnym elementem oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Analiza obejmuje badanie struktury bilansu i rachunku zysków i strat (tzw. analiza pionowa), ocenę zmian i trendów na przełomie lat (analiza pozioma), jak również ogólną ocenę informacji opisowych zaprezentowanych w informacji dodatkowej i sprawozdaniu zarządu z działalności.
Analiza sprawozdania finansowego jest ważnym elementem oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
Analiza obejmuje badanie struktury bilansu i rachunku zysków i strat (tzw. analiza pionowa), ocenę zmian i trendów na przełomie lat (analiza pozioma), jak również ogólną ocenę informacji opisowych zaprezentowanych w informacji dodatkowej i sprawozdaniu zarządu z działalności.
1h 10m
Rozdział 3. Sytuacje wymagające szczególnej uwagi
Danymi w sprawozdaniu finansowym zainteresowani są różni interesariusze, Dlatego jest bardzo ważne, żeby sprawozdanie finansowe zawierało rzetelne informacje. Niekiedy występują sytuacje wymagające szczególnej uwagi, np. symptomy mogące wskazywać na zagrożenie kontynuacji działalności. Wczesna reakcja może często uchronić przed poważnymi konsekwencjami i przedsiębiorstwo ma szansę wyjść na prostą. Dodatkowy komfort przy analizie sprawozdania finansowego zapewnia opinia z jego badania przez niezależnego biegłego rewidenta.
Certyfikat
Certyfikat będzie dostępny po ukończeniu wszystkich lekcji i testów oraz po ocenieniu kursu. Sprawdź, czy oceniłeś kurs – kliknij tutaj.