Tematyka
Wprowadzenie
Drodzy uczestnicy kursu,
kurs „Efektywność energetyczna w MŚP” zawiera praktyczne porady i wskazówki - jak krok po kroku przeprowadzić przedsięwzięcie efektywności energetycznej w swojej firmie.E-kurs skierowany jest do osób planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes.
Jeśli chcecie wynieść z kursu jak najwięcej wiedzy i umiejętności:
- Zapiszcie swoje cele: po co robicie ten kurs?
- Notujcie najważniejsze informacje (przygotujcie notatnik, w którym będziecie rozwiązywać ćwiczenia).
- Zaplanujcie terminy przejścia poszczególnych części kursu.
Uzasadnienie powyższych działań i inne wskazówki znajdziecie w kursie pt. „Jak skonsumować kurs on-line”.
Po zakończeniu kursu podzielcie się z nami pomysłami i opinią.
Owocnej nauki!
Zespół Akademii PARP1h 30m
Rozdział 1. Moduł wprowadzajacy
Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanego efektu użytkowego do energii zużytej, aby ten efekt uzyskać. Korzyści z dbania o efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie znajdują się zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i wizerunkowej.
Podstawą efektywności energetycznej jest poprawne monitorowanie zużycia energii oraz zrównoważone zarządzanie energią. Aby zlokalizować obszary, w których istnieje możliwość przeprowadzenia opłacalnych ekonomiczne inwestycji proefektywnościowych, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Oszczędność energii w przedsiębiorstwie można uzyskać również w wyniku prostych działań bezkosztowych i niskonakładowych.
1h 0m
Rozdział 2. Jak zmniejszyć zużycie energii w budynkach
Na zużycie energii w każdym budynku wpływa praca instalacji oświetleniowej, grzewczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. Ich działanie powinno zapewnić odpowiednie warunki pracy takie jak prawidłowe oświetlenie stanowisk czy temperatura w pomieszczeniach gwarantująca komfort termiczny pracowników. Dzięki przedsięwzięciom poprawy efektywności energetycznej takim jak modernizacja instalacji oświetleniowej czy termomodernizacja można zadbać o komfortowe warunki pracy, jednocześnie zmniejszając zużycie energii w budynku.
2h 0m
Rozdział 3. Wykorzystanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w przedsiębiorstwie
Zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną w przedsiębiorstwie można uzyskać poprzez wybór urządzeń elektrycznych o wysokiej sprawności, zmianę taryfy energii elektrycznej bądź też poprzez inwestycję we własne źródła energii elektrycznej takie jak panele fotowoltaiczne. W przypadku niektórych przedsiębiorstw opłacalnym będzie także zainstalowanie własnych źródeł ciepła – na przykład kolektorów słonecznych lub pomp ciepła. Oszczędności energii często kryją się również w obszarze transportu czy w sposobie zarządzania personelem i procesami.
0h 50m
Rozdział 4. Finansowanie przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej
Istnieje i powstaje wiele instrumentów wsparcia działań proefektywnościowych. Mają one na celu zwiększenie opłacalności przeprowadzania przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej oraz zachęcenie różnych podmiotów do inwestycji pozwalających uzyskać oszczędność energii. Instrumentów tych należy szukać na poziomie unijnych, krajowym, a także na poziomie regionalnym.
0h 30m
Rozdział 5. Efektywność energetyczna – zrób to sam
Rozdział zawiera filmiki instruktażowe do korzystania z trzech narzędzi służących do określania potencjału działań prooszczędnościowych w przedsiębiorstwie. Po tym rozdziale będzie umiał skorzystać z pomocy trzech narzędzi – Kalkulatora oszczędności energii, E-Doradcy MŚP oraz narzędzia do Self-audytu.
Certyfikat
Certyfikat będzie dostępny po ukończeniu wszystkich lekcji i testów oraz po ocenieniu kursu. Sprawdź, czy oceniłeś kurs – kliknij tutaj.
Kurs e-learningowy pt. „Efektywność energetyczna w MŚP” jest wspólnym przedsięwzięciem Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE), Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Został on przygotowany przez zespół specjalistów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz KAPE SA we współpracy z zespołem Akademii PARP.
Przygotowanie i udostępnienie kursu użytkownikom zostało sfinansowane ze środków dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach projektu Centrum Rozwoju MŚP PARP oraz z projektu „Wsparcie techniczne na rzecz promowania audytu energetycznego i inwestycji w obszarze efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach”, finansowanego ze środków Programu Wspierania Reform Strukturalnych Unii Europejskiej, za realizację którego odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA.